12 tysięcy gatunków na świecie i 150 w Polsce: TRAWA.

Występuje na wszystkich kontynentach, łącznie z Antarktydą, gdzie występuje jeden gatunek: “śmiałek antarktyczny” (a jakże!).

Trawę spotkamy wszędzie: od lasów deszczowych, po pustynie.

Do traw zaliczamy rośliny uprawne, takie jak zboża: pszenica, kukurydza, ryż, jęczmień, owies, żyto itd. To oznacza, że trawy mają ogromne znaczenie gospodarcze: są podstawowym składnikiem wielu produktów żywnościowych, wykorzystuje się je w gorzelnictwie, piwowarstwie oraz do produkcji pasz dla zwierząt.

Niektóre gatunki trawy znalazły swoje zastosowanie jako materiał budowlany, stolarski oraz galanteryjny. Bambus wykorzystywany jest na przykład do produkcji ekranów dźwiękochłonnych, do wyrobu desek do krojenia, mebli, wędek, łuków i fletów. Strzechy ze słomy żytniej używane są w budownictwie regionalnym i ekologicznym.

Trzcina cukrowa to nie tylko cukier. Jest to surowiec wykorzystywany w przemyśle papierniczym i farmaceutycznym.  

Trawa posiada też właściwości lecznicze. Np. palczatka cytrynowa jest niezastąpiona w leczeniu niestrawności i jako środek na ból głowy i kaszel. Kłącza perzu są moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwgorączkowe, czyli świetne w leczeniu infekcji układu moczowego.

Trawy są też fantastycznymi ozdobami, bo wiele ich gatunków ma niezwykle urodziwe formy. Umiejętne dobranie kilku rodzajów, stworzenie efektownej kompozycji traw ozdobnych, to genialny motyw w każdym ogrodzie, w dodatku łatwy do utrzymania w dobrej formie, bo trawy nie są wybredne. 

Najbardziej znana ich forma, która występuje chyba w każdym ogrodzie, to trawnik, czyli zielony dywan. Zadbany, gęsty, soczysty i zdrowy bywa powodem do dumy, bo zawsze przykuwa uwagę odwiedzających nas gości. 

Poza wizualnymi, ma wiele zalet takich jak obniżenie temperatury w ogrodzie, zatrzymanie wilgoci i wygłuszenie oraz absorpcja pyłu (ok. 40kg rocznie).

Piękny trawnik to podstawa, od tego należy zacząć tworzenie przyjaznej, zielonej oazy wokół domu. Postaw na jakość, wybierz trawę z rolki od Garden Service. Dobra trawa to solidny fundament super ogrodu.