Kiedy na roślinach w naszym ogrodzie pojawiają się plamy i przebarwienia, a liście więdną lub ulegają deformacji, zwykle podejrzewamy, że jest to sprawka jakiegoś szkodnika albo choroby. Tymczasem nierzadko zdarza się, że za taki stan odpowiada niedobór lub nadmiar składników odżywczych oraz niewłaściwie przeprowadzone nawożenie. 

To przyczynia się nie tylko do nieprawidłowego wzrostu roślin, ale też obniża jakość gleby. 

NA PIERWSZY RZUT OKA

Niewłaściwe nawożenie często przyczynia się do wystąpienia nekrozy, która może powodować zamieranie całych roślin lub ich części, zrzucanie liści i powstawanie trucizn w obumierających tkankach, działających toksycznie na inne fragmenty rośliny.

CZTERY NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

  1. Zbyt dużo preparatu. 

Ten błąd skutkuje zasoleniem ziemi. W efekcie rośliny nie pobierają z gleby ważnych makro- i mikroelementów. Producent podaje ścisłe zalecenia do stosowania, których należy rygorystycznie przestrzegać. 

2. Za słabe nawożenie. 

Mogłaby się wydawać, że delikatne nawożenie nie może szkodzić. Tymczasem daje nam ono złudne poczucie, że skoro poświęcamy czas, energię i pieniądze – “pomagamy” roślinom, uważając, by nie przedawkować. Ale zbyt mała ilość składników odżywczych, w jałowej glebie, nic nie da i rośliny i tak sobie w niej nie poradzą. 

3. Niewłaściwe środki. 

Preparaty należy dobierać odpowiednio do pory roku, rodzaju gleby i potrzeb danej rośliny. Należy też pamiętać, że przeterminowane produkty mogą być nie tylko kompletnie nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe!

4. Zła technika.

Nawóz trzeba rozprowadzać równomiernie! Nie powinien być zgromadzony tylko w jednym miejscu. 

KOMPLEKSOWE WSPARCIE

Podstawą wiedzy o nawożeniu jest fakt, że o sukcesie uprawy przesądzają odpowiednie proporcje trzech pierwiastków: azotu, fosforu i potasu. Trzeba jednak pamiętać, że inne składniki też mają istotne znaczenie!

Na przykład: przy niedoborze boru, krawędzie młodych liści zwijają się i usychają. Gdy nie dostarczamy roślinom odpowiedniej ilości miedzi, młode liście również ulegają deformacji i wysuszeniu. Zwinięte, brunatne krawędzie liści, to objaw braku wapnia.

TRUDNY EGZAMIN

Metoda “prób i błędów” w przypadku nawożenia ogrodu, jest bardzo ryzykowna i może skutkować zniszczeniem roślin i utratą sporej ilości pieniędzy: najpierw wydanych na nawozy, a potem na wymianę tych okazów, które naszego eksperymentowania nie przetrwały. Dlatego warto od razu zlecić nawożenie profesjonalistom. 

Garden Service to kompleksowe usługi zakładania i utrzymania ogrodów w optymalnej kondycji. O nawozach wiemy wszystko!