Wiosna i  lato to czas, kiedy w lasach, sadach, parkach i zagajnikach słychać urzekający śpiew ptaków. O świcie bywa naprawdę głośno! Ale niestrudzeni, mali śpiewacy nie ustają w koncertowaniu właściwie przez całą dobę. Dłuższe i cieplejsze dni, kwitnące rośliny, bujna zieleń… ale dopiero śpiew ptaków czyni wiosnę! Możesz zaprosić je do swojego ogrodu, sprawiając, że czas w nim spędzony będzie wręcz bajkowy, bo umilony pięknymi, ptasimi ariami. 

JAKIE ROŚLINY PRZYCIĄGAJĄ DO OGRODU ŚPIEWAJĄCYCH GOŚCI?

Ptaki nie przepadają za rozległymi, otwartymi przestrzeniami. Aby zwabić je do ogrodu, warto posadzić w grupach kilka odmian uwielbianych przez nie roślin, które stworzą bezpieczną gęstwinę. Decydując się na gatunki wytwarzające owoce, zapewniamy też ptakom smakowity pokarm. Słowem: na stołówkę przylecą chętniej i z pewnością będą śpiewać! 🙂

ŻYWOPŁOTY Z OWOCAMI DLA PTAKÓW

Wiele roślin, których owoce są dla ptaków atrakcyjnym kąskiem, świetnie sprawdzają się też w roli żywopłotu. Korzyści zatem są obopólne. 

Ognik szkarłatny: to żywopłot odporny na niskie temperatury, który może sięgać 2-3 metrów. Od maja do czerwca ten ciernisty krzew obsypany jest ogromna ilością drobnych, białych kwiatów, a w sierpniu pojawiają się jaskrawe owoce, które utrzymują się nawet przez zimę.

Żywopłoty uwielbiane przez ptaki, można stworzyć także z cisu pospolitego lub ostrokrzewu kolczastego.

DOBRE DLA PTAKÓW I DLA LUDZI!

Są takie krzewy, których owocami możemy się dzielić ze skrzydlatymi przyjaciółmi. 

Na przykład:

Czarny bez ma małe wymagania i doskonale dostosowuje się do zmieniających się warunków środowiskowych. Jesienią pojawiają się na nim parasolowate owocostany, które są przysmakiem wielu gatunków ptaków.

Dzika róża: jej walory dekoracyjne podziwiać można także zimą, bo czerwone korale pozostają na pędach długo po opadnięciu liści. Owoce są doskonałym pokarmem dla ptaków, które chętnie znajdują schronienie, w pokrytej cierniami, gęstwinie pędów. 

Należą do nich także: głóg, rokitnik wąskolistny lub śliwa tarnina.

FIOLETOWE PERŁY CZYLI PIĘKNOTKA

Kalikarpa, czyli pięknotka, to krzew na który warto zwrócić szczególną uwagę, ze względu na zjawiskowe, purpurowo-fioletowe owoce, którymi obsypuje się od października do początku grudnia. 

Ze względu na klima, w Polsce, warto wybrać odmianę odporną na mrozy, czyli pięknotkę japońską.

Garden Service to magiczne ogrody, pełne życia i różnorodności. Stworzymy dla Ciebie przestrzeń, w której poczujesz się jak w pięknej bajce!