ŹRÓDŁO ŻYCIA

Nie ma życia bez wody, ogród bez niej nie istnieje. Niestety jest jej coraz mniej. Ocieplenie i zmiany klimatyczne powodują, że opady atmosferyczne zdecydowanie nie są wystarczające, aby utrzymać nasz ogród w dobrej kondycji. By trawa była soczyście zielona, rośliny rosły zdrowo i bujnie, kwiaty kwitły, a krzewy owocowały – potrzebne jest podlewanie. Zważywszy na to, jak cennym darem jest woda, warto znać podstawy prawidłowego podlewania, tak, by jej nie marnować, jednocześnie optymalnie nawadniając rośliny. 

LEJ WODĘ, ALE Z GŁOWĄ!

Jeżeli do podlewania ogrodu używamy wody z wodociągu, warto pomyśleć o ograniczeniu kosztów, które w upalne lato mogą być duże. Do podlewania ogrodu zużywamy wówczas sporo wody, dlatego dobrze jest zamontować dodatkowy podlicznik ogrodowy, dzięki któremu za wodę, która zostanie zużyta do podlewania ogrodu, nie będzie naliczana opłata za ścieki. Należy wtedy zgłosić do zakładu wodociągów i kanalizacji chęć założenia takiego licznika – można w ten sposób zaoszczędzić nawet 60% kosztów.

Jeżeli chcemy ograniczyć zużycie wody z wodociągu, a nie mamy możliwości wykonania studni, możemy wykorzystać do podlewania wodę deszczową. Tym bardziej, że jest ona miękka i dzięki temu bardzo dobra do podlewania, nie tylko roślin w ogrodzie, ale i w domu. Do jej gromadzenia najlepiej użyć specjalnych zbiorników, które można kupić w marketach budowlanych. Są to duże, nieprzezroczyste beczki z pokrywami (by chronić przed pojawieniem się glonów), które mają z jednej strony możliwość podłączenia do rynny, a z drugiej – kranik.

ZASADY OPTYMALNEGO PODLEWANIA

  1. Lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody, niż często, ale zbyt skąpo. Dlaczego? Podlewając małą ilością wody nawadniamy tylko wierzchnią warstwę gleby, przez co roślinom trudniej jest się ukorzenić, co sprawia, że są słabsze i bardziej wrażliwe na suszę. 
  2. Najwięcej wody potrzebują rośliny o słabym systemie korzeniowym i takie, które mają tzw. znaczną biomasę naziemną, czyli rozłożyste liście, dużą powierzchnię. 
  3. Rośliny należy podlewać bardzo wcześnie rano lub/i pod wieczór. Nie należy podlewać zbyt późno, bo liście powinny zdążyć wyschnąć przed nocą (co zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych). Nie można podlewać zbyt wcześnie ( w ciągu dnia), by woda nie wyparowała. 
  4. Nie wszystkie rośliny lubią to samo: jedne wolą mniej wody, inne więcej. Niektóre potrzebują zroszenia liści, innym to zaszkodzi. Warto wiedzieć, zanim chwycisz za wąż ogrodowy!

Garden Service oferuje usługi kompleksowego dbania o ogród. Dobierzemy najwłaściwszy sposób nawadniania roślin w Twoim ogrodzie, tak by zaoszczędzić, nie zużywać zbyt dużej ilości wody, a jednocześnie, by rośliny miały jej pod dostatkiem i mogły zdrowo wzrastać.