Kluczem do stworzenia dobrego projektu ogródka jest rozpoznanie potrzeb naszych oraz naszych bliskich, tak by wszyscy mogli w nim komfortowo wypoczywać. A te potrzeby wynikać mogą z zainteresowań, indywidualnych preferencji, wieku i stanu zdrowia. 

Nie warto ulegać impulsom i rozpoczynać urządzania od kupna dodatków lub pojedynczych roślin. Istnieje wiele analogii między zagospodarowywaniem ogrodu, a urządzaniem mieszkania. Projekt to podstawa, w przeciwnym razie, będzie to chaotyczna i przypadkowa przestrzeń, nie dająca ani wytchnienia, ani miejsca do aktywnego wypoczynku. 

STREFY MAJĄ SENS

Im mniejszy ogródek, tym cenniejszy każdy metr kwadratowy powierzchni. Nawet na niewielkiej przestrzeni da się wydzielić komfortowe strefy. Nawet duży, rozległy ogród może być pełen przytulnych zakątków i harmonijnie prowadzonych stref.

  1. Strefa użytkowa to grządki z owocami, warzywnik i rabaty ziołowe. Wszak najsmaczniejsza i najzdrowsze są własnoręcznie uprawiane: borówki, sałata, czy rukola. To w tej strefie należy zaplanować ujęcie wody. 
  2. Strefa wypoczynkowa to taras, altana, niewielki placyk na którym staną leżaki i meble ogrodowe. Tu istotne jest poczucie intymności, dlatego warto postawić na roślinność osłaniającą. Ważny jest także cień, dający wytchnienie podczas relaksu, czy spożywania posiłków. 
  3. Strefa dziecięca to przestrzeń dedykowana najmłodszym domownikom. Nie musi to być drogi plac zabaw z torem przeszkód i ścianką wspinaczkową. Czasem wystarczy huśtawka czy zacieniona piaskownica. To tutaj warto też wygospodarować odrobinę przestrzeni na ustawienie basenu rozporowego, który jest czołową atrakcją naszych milusińskich, zwłaszcza w upalne dni. Część dziecięca ogrodu powinna znaleźć się w zasięgu naszego – dorosłych – wzroku, czyli nieopodal strefy wypoczynkowej. 
  4. Strefa reprezentacyjna to z kolei nasza wizytówka, powód do dumy. To tu znajdują się najokazalsze rabaty, najbardziej ukwiecone krzewy, równo przycięte drzewka i ozdobne poidła dla ptaków. Nie ma nic złego w tym, że nasza ciężka praca w ogrodzie zwieńczona jest komplementami gości. Praca w ogrodzie to ogromna satysfakcja, cieszmy się z niej!
  5. Strefa gospodarcza jest z pewnością najmniej dekoracyjna, ale niezwykle istotna. W jej centrum znajduje się kompostownik. To tu mieści się schowek na narzędzia, nawozy itp. Powinna być to przestrzeń osłonięta roślinami oraz usytuowana w odleglejszej części ogrodu.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu zielonej przestrzeni przy domu, tak, aby była zarówno piękna jak i funkcjonalna oraz wygodna, to zapraszamy do kontaktu. Stworzymy prawdziwą oazę, z której nie będziecie chcieli wychodzić!