Ciepłe, letnie wieczory zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Już od wiosny nasz ogród staje się zielonym salonem, w którym przyjmujemy gości, urządzamy przyjęcia czy jemy wspólne posiłki. Jest coś, co skutecznie psuje nastrój i beztroskie chwile na łonie natury: komary. Te nieznośne insekty potrafią być naprawdę uporczywe i niejednokrotnie przeganiają nas z ogrodu dużo wcześniej, niż mielibyśmy na to ochotę. 

Na świecie występuje ok 3,5 tysiąca gatunków komarów. Te występujące w Polsce nie przenoszą żadnych niebezpiecznych chorób, jednak ich ukąszenia nieprzyjemnie swędzą i mogą powodować reakcje uczuleniowe. 

Na rynku jest wiele chemicznych preparatów odstraszających komary: spray’e i olejki, które aplikujemy na skórę lub ubranie oraz przeróżne świece i lampiony, których zapachu unikają te natarczywe insekty. 

Istnieją też bardziej naturalne sposoby na to, by komarów w naszym ogrodzie i na tarasie było znacznie mniej. To rośliny, których zapach będzie je odstraszał.

ROŚLINNE POSTRACHY KOMARÓW

  1. Aksamitka – warto obsadzić nią rabaty wokół altany lub tarasu, kwiaty te rosną w pełnym słońcu.
  2. Kocimiętka – jej intensywny zapach dla nas jest przyjemny, ale komary go nie lubią. To bezproblemowa bylina, która nie boi się suszy. Kwitnie już od wiosny.
  3. Rozmaryn – to zioło do ogrodu i na balkon. Nie dość, że odstrasza komary, to jeszcze przydaje się w kuchni. 
  4. Szałwia – sprawdzi się w donicach na parapetach i otoczeniu tarasu – stworzy prawdziwą, niewidzialną tarczę.
  5. Trawa cytrynowa – komary i meszki nie cierpią zapachu cytrusowego (dlatego większość świec zapachowych do ogrodu ma właśnie taką woń). Trawa cytrynowa sprawdzi się zarówno na rabatach jak i w skrzyniach. Jest bezproblemowa i lubi słońce.

Zaaranżujemy strefę relaksu w Twoim ogrodzie tak, aby wysiane rośliny spełniały nie tylko funkcję ozdobną, ale takze uprzyjemniając wypoczynek pięknym zapachem, stanowiły naturalną tarczę chroniącą przed komarami i meszkami.