Rośliny zielarskie, które wykorzystuje się w stanie świeżym i przetworzonym – np. suszone jako przyprawy lub pomocniczo w leczeniu rozmaitych dolegliwości, można z powodzeniem uprawiać na ogródku, lub w skrzynkach na tarasie. Przy naprawdę niewielkim wysiłku stanowić one mogą nie tylko fantastyczną ozdobę, ale także źródło kulinarnych inspiracji, zdrowo wzbogacając posiłki. 

ZIOŁOWE LOVE 

Uprawa ziół mimo, że nie jest skomplikowana, wymaga sporo pracy. Już samo założenie kącika ziołowego i jego utrzymanie (staranna pielęgnacja), a następnie pozyskiwanie ziół w odpowiednim momencie, jest dość czasochłonne i wymaga choć niezbędnego minimum znajomości tematu. Dlatego zacząć można od niewielkiej powierzchni i jedynie kilku gatunków, by stopniowo zwiększać zasięg i różnorodność. Najczęściej uprawiane w ogrodzie gatunki ziół to: bazylia, szczypiorek, pietruszka, melisa, rozmaryn. Nie ma nic przyjemniejszego, niż zerwanie świeżych liści bazylii wprost z grządki i położenie ich na talerzu z aromatycznym spaghetti. A niedzielna jajecznica z domowym szczypiorkiem, wprost z ziołowego zakątka? Brzmi sielsko, prawda?

JAK, GDZIE, KIEDY?

Aby nasz ziołowy ogródek był w dobrej kondycji, należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

1. Położenie zaciszne i słoneczne (np. lekko podwyższona rabata, ogród skalny, rabata z bylinami, a nawet między innymi warzywami, jeśli uprawiacie je w swoim ogródku).

2. Pielęgnacja:  podlewanie (z umiarem i wyczuciem), pielenie, przerzedzanie, przycinanie, ochrona.

3. Zbiory: zioła ścinamy regularnie, nawet jeśli w danym momencie nie są nam potrzebne (wtedy należy je wysuszyć lub zamrozić). Ścinamy rano, w słoneczny dzień, gdy rosa już obeschnie. Nie czekamy, aż temperatura wzrośnie, liście powinny być jędrne, a nie zwiędnięte. 

DOBOROWE TOWARZYSTWO

Obecność ziół w ogrodzie ma bardzo korzystny wpływ na inne rośliny, np. na wzrost drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Niektóre gatunki ziół odstraszają szkodniki, inne ograniczają rozwój chorób. Wiele roślin zielarskich to gatunki miododajne, które zapewniają bardzo korzystną dla ogrodu, obecność pszczół i innych zapylaczy. Zioła mają też szerokie zastosowanie w ekologicznej ochronie roślin i nawożeniu.