Wyznaczenie stref w ogrodzie zazwyczaj następuje naturalnie: jest część pokryta trawą, gdzie odbywa się większość aktywności – to swoiste boisko do gier, zabaw, tańca, przyjęć, miejsce do ustawienia parasoli, mebli ogrodowych etc. I jest pozostały teren, na którym zazwyczaj wysiewa się rośliny: trochę przypadkowe drzewa i krzewy ozdobne, czasami drzewka owocowe, rabaty z kwiatami, a nawet zdarza się skalniak, który już co prawda nie pasuje i czasy świetności ma już za sobą, ale nie bardzo mamy pomysł, co z nim zrobić 

Zielony salon – atrakcyjny przez cały rok.

Tymczasem ogród może wyglądać jak zachwycający park, z przemyślanymi nasadzeniami, efektownymi roślinami, ułożonymi wg ustalonej koncepcji. Każdą część ogrodu można zagospodarować tak, by cały ogród tworzył spójną całość, był ciekawy, różnorodny i bez miejsc zapomnianych, niezbyt reprezentacyjnych, bez pomysłu. Takie holistyczne podejście sprawi, że ogród będzie wyglądał jak park. Dzięki odpowiednio dobranym roślinom będzie piękny przez cały rok – nie tylko od wiosny do jesieni. 

Najważniejsza zasada: umiarkowanie w doborze różnych gatunków.

Planując nasadzenia z motywacją, aby ogród przypominał park, a przy tym był efektowny przez 12 miesięcy, należy wystrzegać się jednej pułapki. Nie może być przeładowany. Trzeba dobrze przemyśleć listę gatunków i zamiast 20 totalnie odmiennych, lepiej wybrać połowę, ale posadzić je w większych grupach. Rośliny tego samego gatunku czy odmiany, sadzi się po kilka, kilkanaście sztuk. Wizualnie jest to bardzo harmonijne i daje poczucie uporządkowania, spokoju. 

Różnica wysokości.

Ukształtowanie terenu jest ważne. Dobrze, jeśli ogród ma naturalnie zróżnicowane nachylenia czy poziomy. Wtedy łatwiej jest poprowadzić ciekawe ścieżki, stopniowane nasadzenia, schodki, kaskady i mini tarasy. W przypadku zupełnie płaskiego ukształtowania możemy stworzyć nierówności, spadki i wywyższenia – wiąże się to z dodatkowymi pracami i nawiezieniem ziemi. Ale ogród, z początkowo lekko monotonnym krajobrazem – przeobraża się w park – ciekawy i różnorodny. 

Garden Service się tym zajmie

Prace nad zwiększeniem różnorodności, przeobrażenie ogrodu w piękny park to przedsięwzięcie, które warto zlecić profesjonalistom, by uniknąć kosztownych błędów, niepotrzebnych inwestycji oraz, by nie stracić czasu i energii, w dodatku z rezultatem pozostawiającym wiele do życzenia.

Nasze doświadczenie sprawi, że odnowa Twojego ogrodu będzie przemyślana i zakończy się sukcesem!