Niekwestionowana królowa kwiatów. Cięta czy ogrodowa – jej szlachetna elegancja zawsze robi wrażenie. Tak jak Walentynek nie wyobrażamy sobie bez bukietów czerwonych róż, także ogród bez tych kwiatów jest zdecydowanie mniej ciekawy i czegoś mu brakuje. 

Róża działa na zmysły: podziwiamy jej kwiaty, delikatne płatki oraz to jak okazale potrafi się rozrastać i piąć, a także kusi nas jej jedyny w swoim rodzaju zapach. 

NIE TYLKO NA RABATACH

Z uwagi na ogromną ilość odmian, róża zdobi na wiele różnych sposobów. Klasycznie, czyli na rabatach, dobierając konkretne gatunki, o określonych rozmiarach i kolorach kwiatów, można stworzyć imponujące, różane kompozycje. Każda z grup róż daje inne możliwości aranżacyjne: od najniższych poziomów (dywan roślinny), przez krzewy tworzące swoiste bukiety, aż po te, które mają tendencje rozrastające lub pnące, dzięki czemu są idealne do kompozycji przestrzennych.

Tworząc tzw. kompozycje bukietowe, dobierając do róż inne kwiaty, należy pamiętać, by ich czas kwitnienia był zsynchronizowany. Taki ogrodowy bukiet, warto uzupełnić o rośliny zielone, o gęstym ulistnieniu, które będąc tłem, pomogą wyeksponować piękno kwiatów. 

Przestrzeń w ogrodzie można urozmaicić różanymi formami przestrzennymi, wykorzystując gatunki pnące i mocno rozrastające się, które mogą osiągać nawet 8 metrów wysokości. 

Na przykład róża Eden jest idealna do rozrostu na trejażu, a umiejscowienie jej przy tarasie stanowić może imponującą kwietną zasłonę, dając domownikom odrobinę intymności. Ma duże, przepiękne kwiaty, kwitnie gęsto i pięknie pachnie. Kilkumetrowa, różana ściana może być spektakularną ozdobą ogrodu, która wzbudzać będzie zachwyt wszystkich gości.

Róże o odrobinę mniejszych kwiatach świetnie sprawdzają się na konstrukcjach łukowych, na przykład nad ścieżką, zejściem z tarasu lub bramką wejściową. Z kolei ‘róża pomarszczona’ (rugosa) może z powodzeniem pełnić rolę żywopłotu, z uwagi na swoje silne rozrastanie.

Róże, dzięki długiemu okresowi kwitnienia, są bardzo wdzięczną dekoracją, która cieszy oko niemal całe lato.  

DELIKATNA DAMA

Jak przystało na szlachciankę, róża ma swoje wymagania i należy jej zapewnić optymalne warunki: od rodzaju i kwasowości gleby, przez nasłonecznienie i osłonięcie od wiatru, aż po sposób i częstotliwość nawadniania i nawożenia. Ale trzeba przyznać, że te piękne kwiaty warte są każdego wysiłku.

I to jest ten moment, kiedy przyda się wiedza fachowa, czyli pora zwrócić się do Garden Service. Z przyjemnością dodamy do Twojego ogrodu nutę klasycznego piękna, w postaci krzewów różanych.