Do głównych czynności pielęgnacyjnych trawnika należą: nawożenie, aeracja i piaskowanie. 

Celem nawożenia jest dostarczenie murawie składników mineralnych, a aeracja polega na napowietrzaniu ziemi,  by rozluźnić ją i pobudzić trawę do krzewienia się. 

PO CO POSYPYWAĆ TRAWĘ PIASKIEM?

Piasek zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża oraz rozluźnia wierzchnią warstwę zbitych gleb. To wszystko stwarza lepsze warunki do rozwoju korzeni i ułatwia przenikanie do nich powietrza, wody oraz nawozów. Piasek wypełnia nierówności murawy, a jego porowata struktura pozwala unikać zastoju wody. To bardzo istotne ze względu na to, że trawa kiepsko sobie radzi z jej nadmiarem. Zbyt długie utrzymywanie się wody na murawie sprzyja rozwojowi mchów i grzybów. 

JAK WYKONAĆ PIASKOWANIE?

Żeby uzyskać oczekiwane rezultaty trzeba zadbać o kilka istotnych szczegółów.

  1. Podstawą jest właściwy materiał. Należy wybrać odpowiednią mieszankę piaskową. Najczęściej jest to piasek kwarcowy wzbogacony o substancje zapobiegające wyrastaniu mchów oraz uzupełniającymi niedobory minerałów.  
  2. Kwestia druga to ilość. Optymalna dawka to 100-125 kg piasku, wymieszanego z pozostałymi składnikami, na 25m2 trawnika
  3. Najpierw trzeba skosić trawę, a potem rozprowadzić piasek równomiernie na całej powierzchni murawy, posługując się siewnikiem. W zależności od warunków i rodzaju trawy, piaskowanie należy wykonywać kilka razy w roku. 

Dbanie o trawnik to często ogrom pracy, która w dodatku wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Garden Service specjalizuje się w takich zadaniach. Możesz zupełnie spokojnie powierzyć nam swój trawnik.