Dlaczego pszczoły to owady kluczowe dla życia naszej planety?

Pszczoły to zapylacze. Szacuje się, że to właśnie pszczołom zawdzięczamy co trzecią łyżkę jedzenia, jakie trafia na nasze stoły. Imponujące prawda? Roli tych niezwykłych owadów nie sposób przecenić. Około 80% roślin uprawnych wymaga zapylania, by mogły owocować.

W Polsce pszczoła miodna zapyla:

 • – około 50 gatunków roślin uprawnych,
 • – ponad 50 gatunków warzyw,
 • – ponad 50 gatunków roślin leczniczych i ziół,
 • – około 150 gatunków roślin ogrodniczych,
 • – około 15 gatunków krzewów i drzew owocowych.

POMÓŻ PRZETRWAĆ PSZCZOŁOM – MASZ TĘ MOC!

W Polsce umiera ponad 100 pszczół na sekundę!

Jeśli nie zrobimy nic z faktem, że pszczół jest coraz mniej i grozi im wyginięcie – czeka nas głód, ziemia bez pszczół i innych owadów zapylających, nie przetrwa. Wszechobecna chemia, pestycydy, zmiany klimatu, zatrucie środowiska – słowem: człowiek, przyczynia się do wyginięcia tych niezwykle pożytecznych owadów. Ale też on może pomóc – wiele krajów wprowadza programy ochrony owadów zapylających, wspiera się mieszkańców, którzy swoje tereny: ogrody i pola, obsadzają roślinami, które szczególnie lubią pszczoły. Buduje się i rozstawia ule, wspomaga pszczele rodziny, otacza je opieką i ochroną. 

Możesz dołożyć swoją cegiełkę, pomóc pszczołom przetrwać – jest na to prosty sposób: zasiej w ogródku rośliny lubiane przez pszczoły.

PSZCZELA STOŁÓWKA 

Niezależnie od tego, czy masz ogród czy balkon, możesz uprawiać rośliny kwitnące, które będą pokarmem i cudownym schronieniem dla pszczół, trzmieli i motyli.

Tak się składa, że rośliny za którymi przepadają owady zapylające, to także te, które i nam przypadną do gustu, ze względu na piękną barwę oraz zapach.

Oto “Top 10” roślin, które powinny znaleźć się w każdym ekologicznym i przyjaznym ogrodzie:

 1. Lawenda wąskolistna.
 2. Kocimiętka.
 3. Rdest wężownik.
 4. Szałwia omszona.
 5. Baptysja błękitna.
 6. Chaber. 
 7. Wrzos.
 8. Dalia.
 9. Rudbekia.
 10. Nachyłek okółkowy.

Zamień ogród w pszczeli raj! Nie bądź obojętny na los pszczół – Garden Service chętnie zmieni Twój ogród w bardziej przyjazne i ekologiczne miejsce – dobierzemy rośliny, które pomogą przetrwać owadom zapylającym!