Wrzosy to niepozorne krzewinki o leśnym rodowodzie, które świetnie sprawdzają się na kwiatowej grządce, w ogrodzie przy domu. To aż 1000 odmian, które potrafią stworzyć naprawdę niesamowity, jesienny spektakl. Rośliny te lubią miejsca nasłonecznione, w lesie spotkać je można zazwyczaj na odsłoniętych polanach. Najlepiej rosną w stale, umiarkowanie wilgotnym i kwaśnym podłożu.

Aby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba pamiętać o odpowiednim zagęszczeniu, powinny rosnąć blisko siebie. Najbardziej efektownie wrzosy będą się prezentować w towarzystwie traw ozdobnych i bylin. 

Na rabacie warto posadzić gatunki, które tolerują te same warunki, ale kwitną o różnych porach roku. Dzięki temu rabata będzie cieszyć i zdobić ogród przez okrągłe 12 miesięcy.  

NIE TYLKO FIOLET!

Odpowiednio zaaranżowane nasadzenia sprawią, że na rabacie wrzosowej przez cały rok będzie gościł kolor i to nie tylko fiolet! W odmianie ‘Boskoop’ żółte liście przebarwiają się na pomarańczowo, a wrzos ‘Sandy” przez cały rok ma kolor cytrynowy! Odmiana ‘Long white” to nie tylko piękne, białe kwiaty, ale też jedna z najwyższych odmian. 

Aby na rabacie stale gościł kolor, można także posadzić wrzosy na zmianę z wrzoścami krwistymi. Pierwsze kwitną od lata do jesieni, a drugie od zimy do wiosny. 

Ciekawym akcentem na rabacie wrzosowej może być stary pień drzewa o ciekawym kształcie lub kilka szarych kamieni i głazów. 

MINI RABATA NA TARASIE

Wrzosy w doniczkach, nawet po zasuszeniu kwiatów, wyglądają efektownie. Ich czerwony, fioletowy i różowy kolor doskonale pasuje do cynkowanych doniczek, drewnianych skrzynek i nowoczesnych, betonowych klombów. Warto oprócz wrzosów posadzić w nich marcinki, żurawki oraz srebrzyste kalocefalusy.