Rośliny pnące sprawdzą się zarówno w małych jak i dużych ogrodach.

W tych pierwszych, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, warto zainwestować w zieleń wertykalną (pionowa instalacja) z zastosowaniem pnączy, bo to zwiększy powierzchnię porastania – roślin będzie wizualnie więcej. 

Ich ozdobny charakter sprawia, że nawet na niewielkiej przestrzeni, stworzyć można oryginalną i piękną przestrzeń.

Z kolei w większych ogrodach, gdzie znajdzie się miejsce na altanę, rośliny pnące mogą porastać jej ściany, dodając konstrukcji niepowtarzalnego, romantycznego uroku. 

Pnącza świetnie sprawdzą się jako przesłona nieatrakcyjnej ściany np. garażu. Porastając płot, urozmaicą widok z okna i zasłonią wszystko to, co za ogrodzeniem, zapewniając nam odrobinę ogrodowej intymności. 

Należy pamiętać o odpowiednim doborze podpór dla roślin pnących. Te rosnące szybko (np. winobluszcz), wymagają od razu solidnego oparcia w postaci np. ściany lub słupa z fundamentem betonowym. Sezonowe, delikatne, rosnące wolniej rośliny pnące (np. groszek pachnący) zadowolą się lekkimi podporami, z linką lub sznurkiem. 

Na rynku jest ogromny wybór podpór drewnianych czy wiklinowych, dostosowanych do konkretnych gatunków roślin. Są też podpory typowo ozdobne, w ciekawych kształtach, które porośnięte przez roślinę, dadzą prawdziwy efekt WoW!

Wybierając rośliny pnące do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Garden Service dobierze gatunki idealne do Twojej przestrzeni, tak by rosły bujnie i cieszyły oko, a także, by przydały się jako zielony parawan.