Maj to jeden z najbardziej malowniczych miesięcy w roku: to właśnie teraz trwa osławione przebudzenie przyrody po zimie – w jego najbardziej widowiskowej formie. To już nie tylko nieśmiałe pączki i przebijające się z mozołem, pierwsze zielone pędy. To prawdziwa zielona eksplozja i kwitnące, kolorowe kwiaty. Przyroda entuzjastycznie wita promienie słońca, które grzeją coraz mocniej, w ciągu znacznie już dłuższego dnia.

Ale uwaga! Maj bywa zwodniczy! To właśnie w połowie tego miesiąca przychodzi tzw. zimna Zośka (imieniny Zofii – 15 maja). W dodatku Zofia nie jest sama! Towarzyszą jej “zimni ogrodnicy”, czyli trzech majowych solenizantów: Pankracy, Serwacy i Bonifacy.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka – tymi określeniami, w kulturze ludowej, określa się ostatnie wiosenne przymrozki, które przypadają między 12, a 15 maja. To zjawisko atmosferyczne, charakterystyczne dla klimatu na naszej szerokości geograficznej. Bywa zmorą ogrodników i działkowców. 

Dlatego warto przełożyć wysiewanie roślin, zwłaszcza tych wrażliwych na niskie temperatury, dopiero na drugą połowę maja. Od tego momentu roślinom nie zagrażają już nocne, drastyczne spadki temperatur poniżej zera. 

SADZENIE, PRZYCINANIE, NAWOŻENIE

Po majowych przymrozkach można zabrać się za sadzenie ciepłolubnych roślin w skrzynkach i donicach, takich jak pelargonie, werbeny, petunie, begonie. To także dobry czas na sadzenie roślin cebulowych i rozsiewy na kwiatowych rabatach. Sadzimy: mieczyki, dalie, słoneczniki, nasturcje, dynie ozdobne, cynie, aksamitki, nemezje. 

Maj to także czas ściółkowania, przycinania drzewek i krzewów oraz nawożenia (włącznie z opryskami).

Usuwamy chwasty, kosimy trawę, podlewamy. Jest co robić!

CZAS NA OGRODOWY CHILL OUT

Już najwyższa pora wyjąć ze schowków i garaży meble ogrodowe. Odmalowanie tarasu, doczyszczenie kostki brukowej, przygotowania do sezonu grillowo – rekreacyjnego powinny już iść pełną parą! Przegląd huśtawek, hamaków i leżaków – co trzeba naoliwić, a co odmalować? Które tkaniny wyprać? To już ostatni moment. Rozpoczynamy sezon ogrodowy!

Jeśli obawiasz się, że nie nadążysz ze wszystkimi pracami – zadzwoń! Doprowadzimy Twój ogród do porządku po zimie, przygotujemy do sezonu letniego. Ustalimy zakres robót, rozpiszemy kalendarz i przywrócimy ogród do życia!