Długie, zimowe wieczory umilacie sobie planowaniem nowego sezonu ogrodowego? Jak zawsze po zimie, ogród wymaga nie tylko uporządkowania, ale też odświeżenia. Z jednymi roślinami się żegnamy, po to, by ich miejsce zajęły nowe, które lepiej się przyjmą. Część rabaty kwiatowej chcesz zamienić na ogródek ziołowy? W strefie relaksu planujesz mini plac zabaw, albo boisko do badmintona? Stary skalniak zamienisz na oczko wodne?
Wszystko to, należy zaplanować, przedyskutować, rozrysować i sukcesywnie wprowadzać w życie, zgodnie z zegarem biologicznym ogrodu. W ogrodzie króluje prawo natury i jemu musimy podporządkowywać nasze plany, zwłaszcza jeśli chodzi o roślinność.

Trendem ostatnich lat jest ogród żyjący w zgodzie z naturą. Przestajemy usilnie podporządkowywać przyrodę do własnego “widzimisię”, zaczynamy się w nią wsłuchiwać i tak komponować ogrody, by były przestrzenią przyjazną nie tylko dla nas, ale też dla różnorodnej flory i fauny. To właśnie bioróżnorodność jest przyrodniczym słowem roku. Dlaczego to jest tak ważne? Bo natura potrafi nam cudownie odpłacać za to, że szanujemy jej prawa i wymogi – bez linijki i sztucznych nawozów. Za to z dużą dozą respektu i wiedzy na temat roślin. Ogród w zgodzie z naturą to oaza, w której zregenerujesz układ nerwowy, ukoisz emocje, naładujesz akumulatory pozytywną energią wprost z soczystej zieleni, ferii barwnych kwiatów i przy akompaniamencie śpiewu ptaków oraz w blasku ciepłych promieni słonecznych. Zamiast dizajnerskiego leżaka wśród symetrycznych rabat, rozwieś hamak z sieciówki, na swojej małej łące… co Ty na to?

Ekopomysł!

Do płaskiego pojemnika włóż różnego rozmiaru kamienie, gałęzie, patyczki, drobne rośliny – to poidełko dla pszczół i ptaków, idealne na upały i nie tylko. Zaproś do ogrodu stworzenia małe i duże 🙂

Hotelik dla owadów? To najnowszy trend. Domki można kupić w sieci lub zrobić samemu. Szyszki, wydrążone patyczki, słoma – w tych zakamarkach chętnie schronią się motyle, dzikie pszczoły, skorki i inne.

Rabaty ziołowe, małe szklarnie na warzywa, owocowe krzewy – wszystko na co masz ochotę. To Twój ogród, ma być dopasowany i uszyty na miarę. Połóż się na trawie, zjedz agrest wprost z krzaka i popatrz na chmury. Przypomnij sobie dziecięce lata. Fajnie, prawda?