Cały rok czekamy na sezon tarasowy i chcemy, by trwał jak najdłużej. Jest coś absolutnie magicznego w tej przydomowej przestrzeni, która na czas wiosny i lata staje się przedłużeniem naszego domu, zewnętrznym salonem, miejscem przyjmowania gości, a także rodzinnych posiadówek. To na tarasie uwielbiamy ułożyć się wygodnie w leżaku z ciekawą książką i aperolem. Mamy wrażenie, że na tarasie, w otoczeniu zieleni, kwitnących kwiatów, śpiewu ptaków, czas płynie wolniej. Otuleni promieniami słońca, możemy przez chwilę udawać, że popołudnie na tarasie, to taki mały urlop. 

ZACZNIJ OD PODSTAW

Czyli dobierz odpowiednie podłoże swojego tarasu. Drewniane na legarach, czy beton i płytki? Drewniana posadzka jest piękna, naturalna i daje wrażenie ciepła, bardzo przyjemnie chodzi się po niej boso. Jednak drewno wymaga okresowej konserwacji i pielęgnacji. A może deska kompozytowa? Wystarczy myjka ciśnieniowa i odzyskuje świeży wygląd, jednak w 50% to materiał sztuczny. Bardzo trwałe i praktyczne są płytki ceramiczne, gresy. Należy pamiętać, aby na wylewce betonowej była ułożona specjalna warstwa spadkowa, która odprowadzi wodę z dala od ścian domu. Jedno jest pewne: najbezpieczniej będzie powierzyć te prace profesjonalistom, którzy najczęściej poza wykonaniem, oferują projekt i doradztwo, bo wybór materiałów w dużej mierze, zależy od warunków, jakie panują w danym miejscu.

KOMFORTOWA OAZA

Dobór mebli: stoły i krzesła, a może rozłożyste kanapy i leżaki? To zależy od indywidualnych preferencji i sposobu w jaki lubicie spędzać czas na tarasie. Na rynku dostępne są meble, które sprawdzą się zarówno na dużych tarasach jak i na tych o niewielkim metrażu.

Warto również przemyśleć kwestię zadaszenia: markiza, pergola, a może duża konstrukcja drewniana? Tutaj też najlepiej zdać się na profesjonalny, indywidualny projekt i wykonanie.

ZAGRAJ W ZIELONE

Zaplanuj zieloną strefę na tarasie. 

Ważne jest, aby umiejętnie dobrać rośliny w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach, które ustawia się na tarasie. Możesz przecież stworzyć swój własny ziołowy ogródek albo wybrać rośliny egzotyczne, np. palmy, które przetrwają w naszym klimacie, a przywiodą na myśl egzotyczne wakacje. Jest tak wiele możliwości!

Zieleń warto też obsadzić wokół tarasu. Rabata tworząca naturalny parawan osłaniający, zapewni odrobinę intymności.

Jest bardzo wiele gatunków, które mają skrajnie różne wymagania dotyczące gleby i nasłonecznienia. Aby nie pogubić się w meandrach sztuki ogrodniczej, tutaj też polecamy usługi firm, czyli profesjonalistów.

Reasumując: każdy etap tworzenia wymarzonego tarasu możecie powierzyć Garden Service.