Trawa w rolce – czy warto? Wady i zalety trawy w rolce.

Bez wątpienia, zadbany trawnik jest wizytówką ogrodu. Pełni funkcję dekoracyjną i stanowi naturalne tło dla ogrodowej roślinności. Właściciele ogrodów marzą o gęstym, intensywnie zielonym trawniku, który będzie cieszył oko. Proces kiełkowania trawy jest długi, a czasem wymaga ponownego wysiewu dla równomiernego efektu. To właśnie z chęci oszczędności czasu i osiągnięcia natychmiastowych rezultatów, wielu właścicieli ogrodów decyduje się na zastosowanie trawy z rolki.

Zalety trawy w rolce

Zdecydowaną przewagą trawy w rolce nad samodzielnym wysiewem jest czas. Trawę w rolce możesz położyć w ogrodzie niemal przez cały rok. Kluczową rolę odgrywa temperatura na zewnątrz, jeśli utrzymuje się powyżej 0°C możesz wyłożyć trawę w ogrodzie. Przy ujemnych temperaturach istnieje ryzyko, że drań nie ukorzeni się dobrze. Oznacza to, że decyzja o położeniu trawnika z rolki może zostać podjęta od wiosny, aż do późnej jesieni.

Argumentem przemawiającym za wykorzystaniem trawy w rolce jest gwarancja, 

że otrzymasz zdrową, wolną od chwastów trawę. Producenci trawy przez kilkanaście miesięcy hodują trawę na specjalnie przygotowanym gruncie. Dzięki temu, otrzymujesz zwartą i gęstą trawę.

Trawnik z rolki jest znacznie odporniejszy i trwalszy niż samodzielnie wysiana trawa. Właśnie z tego powodu często stosowana jest w miejscach mocno eksploatowanych, jak na przykład boiska piłkarskie, pola golfowe czy parki. 

Wady trawy w rolce

Decydując się na trawę w rolce musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Ziemia powinna być równa, utwardzona i odpowiednio nawilżona przed rozłożeniem trawy w rolce. Czasami niezbędne jest wykorzystanie glebogryzarki, która spulchni oraz wyrówna glebę. Jeśli w Twoim ogrodzie jest wysiana trawa, musisz oczyścić glebę, usunąć starą trawę i chwasty. Przygotowanie podłoża jest czasochłonne, wymaga zaangażowania i znacznego wysiłku.

Zakup trawy w rolce wiąże się z większym wydatkiem, niż kupno nasion trawy. Planując wykorzystanie trawy w rolce w wydatkach uwzględnij koszt transportu rolek do swojego ogrodu.

Wadą trawy w rolce jest konieczność jej szybkiego rozłożenia. Kupiona trawa nie powinna leżeć dłużej niż 36 godzin, ponieważ może stracić na jakości, a tym samym nie będzie rosła równomiernie.

Samodzielne ułożenie trawnika z rolki nie jest technicznie skomplikowanym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że pojedyncza rolka trawy waży nawet do 20kg, co w perspektywie rozłożenia kilku rolek, wiąże się z ciężką pracą fizyczną.

Przez pierwsze tygodnie od położenia trawy z rolki, warto pamiętać o intensywnym nawadnianiu. Wpływa to na prawidłowe wrośnięcie darniny trawnika w podłoże, a tym samym na trwałe ukorzenienie.

Czy warto?

Jeśli zależy Ci na równomiernym i szybkim efekcie zielonej trawy w ogrodzie, zdecydowanie warto zainwestować w trawę z rolki. Transport trawy oraz montaż możesz zlecić firmie, która specjalizuje się w zakładaniu rolowanych trawników. Zaoszczędzisz czas oraz pieniądze związane z zakupem sprzętu do przygotowania gleby, walcowania trawy i wstępnej pielęgnacji.