Piękny trawnik to wizytówka ogrodu. Projektowanie ogrodu coraz wyraźniej zwraca się ku bioróżnorodności, jednak nadal piękny, soczysty i gęsty trawnik jest wizytówką i powodem do dumy. W ogrodzie wydajemy przyjęcia, spotykamy się z przyjaciółmi, to miejsce rekreacji, zabaw i gier.
Trawnik ma sporo do zniesienia. Jego wygląd, wytrzymałość, zdolność do regeneracji i dobra kondycja zależą nie tylko od jakości trawy, ale też od jej połączenia z podłożem.

Zamiast zastanawiać się jak siać trawę, wybierz trawnik w rolce

Trawa z rolki to najlepsza alternatywa dla tradycyjnego wysiewu. Gęsty, zielony dywan szybko się przyjmie i będzie odporny na uszkodzenia, bez przerzedzeń i nierówności. Aby stworzyć murawę idealną, należy odpowiednio przygotować podłoże pod trawę w rolce.

Po pierwsze: sprawdź odczyn gleby: trawa w rolce będzie się dobrze rozwijać przy lekko kwaśnym odczynie: między 5,5 a 6,5 pH. Wapnowanie należy wykonać przy wartości poniżej 5,5, a zakwaszanie, jeśli przekroczy 6,5 pH.

Po drugie: gleba pod trawę w rolce nie może być zbyt piaszczysta (luźna), ani zbyt gliniasta (zbita). Najlepszym podłożem pod trawnik w rolce jest humus czyli czarnoziem. Optymalna grubość warstwy to 15 – 20 cm.
Jeśli chcesz zapobiec niszczeniu trawnika przez krety i ich kopce, na głębokości około 10 cm ułóż siatkę zabezpieczającą.

Po trzecie: Trawę w rolce rozkłada się na podłożu pozbawionym chwastów, kamieni, resztek korzeni i innych roślin. W tym celu należy go przekopać i dokładnie wygrabić. W przypadku dużego zachwaszczenia terenu, konieczne może się okazać użycie specjalnych preparatów zapobiegających ich wyrastaniu (wtedy należy poczekać kilka tygodni, zanim przystąpi się do rozkładania trawnika).

Po czwarte: wyrównany teren należy zwałować, np wałem ręcznym (50-70 kg). Jest to konieczne, aby darń z rolki idealnie przylegała do podłoża i dzięki temu lepiej się ukorzeniła.

Na tak przygotowane podłoże można zacząć rozkładanie trawnika w rolkach.

Chcesz zlecić przygotowanie podłoża i rozłożenie trawy ekspertom?
Zobacz nasze realizacje i skontaktuj się z nami!