Kojarzyć się może z bigosem, czy gołąbkami albo twierdzeniem, że wśród jej liści znaleźć można dziecko (jeśli wcześniej nie zostało przyniesione przez bociana😉). Tymczasem kapusta ma swoją zachwycającą odsłonę, daleką od prozaicznych skojarzeń gastronomicznych.

Kapusta ozdobna jest zachwycająca!

Kiedy większość kwiatów zapada w stan uśpienia, zimą kapusta dumnie prezentuje swoje walory. Niektóre odmiany są tak odporne na mróz, że wytrzymują nawet całą zimę (!).

Ale to nie jedyna zaleta tej niezwykłej rośliny. Nie tylko pięknie wygląda, ale jest też bardzo łatwa w uprawie, nie wymaga żyznej ziemi, ani zabiegów pielęgnacyjnych. O jej urodzie świadczą kędzierzawe liście o cieniowanych barwach: białej, kremowej, zielonej, różowej i ciemnofioletowej. 

Kapusta ozdobna świetnie wygląda w towarzystwie innych kwiatów na rabacie, szczególnie widowiskowo spełnia się w roli obwódki, ale jest tak spektakularna, że idealnie prezentuje się jako solistka.

Solo będzie wyglądała świetnie w pojemnikach i donicach, np na tarasie. Jeśli chodzi o towarzystwo, to szczególnie dobrze komponuje się z wrzosami, astrami i bratkami, a także aksamitkami. 

Zwykle osiąga wysokość 30 – 40 cm, ale istnieją odmiany z długimi łodygami, które wykorzystuje się we florystyce, do tworzenia wyjątkowych bukietów.